Rašelina spadá do skupiny peloidů. Slovo peloid pochází z řeckého slova "pelos" a znamená slatinné a rašelinné zeminy, bahna apod., které mají vlastnosti a účinky přírodních léčebných zdrojů. Rašelina je léčebný prostředek prověřený staletími, který přes veškeré objevy a výzkumy dnešní doby stále nebyl překonán. Rašelinové koupele se používaly již ve starém Řecku. Jejich využití spočívá zejména při léčbě chronických revmatických chorob, artrózy, svalové kontraktury, při bolestech svalů, kloubů a páteře, při svalových zatvrdlinách, u vertebrogenních syndromů, dále pak při léčbě gynekologických onemocnění, hojení jizev, atopických ekzémů, lupénky, akné, nadváze a celulitidy atd.

Rašelina je ústrojná hornina, jež obsahuje nejvýše 50% organických látek (v absolutní sušině) a vytvořila se převážně ze zbytků rašeliništních rostlin potopených následkem geologických a klimatických změn před 40 000 lety. Vyznačuje se zvýšeným obsahem uhlíku a minerálů. 

Naše země je na peloidy bohatá, a jejich výskyt tak řadí Českou Republiku na místo lázeňsky významného státu. Hlavní oblasti s výskytem peloidů jsou Slavkovský les, Krušné hory, Jizerské hory, Šumava a Třeboňská pánev. Léčivou sílu rašeliny si za desítky let v českých lázních ověřily tisíce lidí. V balneoterapii mají rašelinové zábaly své místo odjakživa. Jejich prospěšnost je prověřena generacemi. Intenzivní studium biochemických vlastností rašeliny začalo ve druhé polovině předminulého století. 

V balneoterapii se využívá pouze rašelina uznaná jako léčivá (ze schválených přírodních léčivých zdrojů) a to jak k celkovým, tak i částečným koupelím, obkladům a zábalům. Působení rašeliny spočívá v termofyzikálních a biochemických účincích. Jedná se o čistě přírodní látku geologického původu. Balneologickou rašelinu používáme jako podpůrný prostředek při syndromech svalového přetížení při sportu, pracovním zatížení, degenerativních procesech pohybového ústrojí, uvolňuje srůsty, kožních problémech, zánětlivých procesech, při revmatismu, ischiasu, při poruchách látkové výměny organismu, nervových poruchách a v protistresovém relaxačním režimu. Jsou vhodné pro zvýšení lokálního prokrvení na různých částech těla, především před masáží.

Termofyzikální vlastnosti

Hlavní výhodou rašelinového média je dlouhodobé působní tepla s jeho minimálním poklesem během procedury. Tepelná setrvačnost rašeliny je až 5x delší než u vody. Teplo tak podporuje výrazný hluboce působící efekt peloidu.

Biochemické vlastnosti

Balneologická rašelina se těží v rašeliništích v oblastech přírodních léčivých pramenů, ať teplých nebo chladných. Soli obsažené v minerálních pramenech, které rašeliniště napájí, prostupují rašelinovým substrátem, ve kterém se udržují v rozpustném stavu a napomáhají tak vzniku různých chemických reakcí. Ty pak mají na lidský organismus prokazatelně léčebný dopad. Nezávislé práce ve světě potvrdily, že tyto přírodní organické látky jsou pohlcovány tělem 16x efektivněji než látky syntetické.